پکینگ یا فیلم برج خنک کننده

همانطور که در مطالب قبل نیز اشاره شد، هدف استفاده از انواع پکینگ برج خنک کننده، افزایش سطح و زمان تماس میان آب و هوا است. ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی ترین بازه زمانی ممکن توسط پکینگ باعث می شود تا سیستم بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. در مطلب پیش رو از ، انواع پکینگ کولینگ تاوررا معرفی و بررسی خواهیم کرد.

پکینگ یا فیلم برج خنک کننده

انواع پکینگ کولینگ تاور

از نظر مکانیزم به دو نوع کلی اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می شوند. در نوع پکینگ اسپلش، آب به صورت قطرات ریز در آمده و بنابراین سطح و زمان تماس میان آب و هوا افزایش می یابد. ولی در پکینگ نوع فیلمی، آب به صورت لایه نازک درآمده که بدین صورت سطح تماس و زمان تماس بیشتری را ایجاد می کند.

بررسی انواع پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کن قلب یک برج خنک کننده می باشد و عملکرد موثر وابسته به پکینگ مورد استفاده در آن است. هدف از قراردادن پکینگ در برج خنک کننده ایجاد سطح تماس و زمان تماس گسترده میان آب و هوا می باشد تا انتقال حرارت از آب به هوا صورت گیرد.

همانطور که پیش تر هم اشاره شد، انواع پکینگ کولینگ تاور شامل دو نوع اسپلش و فیلمی است. اما چه تفاوتی بین پکینگ فیلمی و پکینگ اسپلش وجود دارد؟ کدام نوع پکینگ عملکرد بهتری دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره شد، راندمان یک برج خنک کننده، به سطح تماس ایجاد شده میان آب و هوا وابسته است. به این معنی که هر چه این سطح تماس بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت بیشتر خواهد بود. زمان تماس هم دیگر مقوله مهم در این مورد خواهد بود.

زیرا که هر چه زمان تماس میان آب و هوا بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت و در نتیجه راندمان کولینگ تاور بیشتر خواهد شد. در گذشته یکی از راه های افزایش زمان تماس بین آب و هوا در برج، افزایش ارتفاع برج خنک کن است که از نظر هزینه، صرفه اقتصادی ندارد. ولی با طراحی های جدید، این نقش پکینگ است که می تواند زمان تماس میان آب و هوا را افزایش دهد.

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

پکینگ اسپلش برج خنک کن

یکی از انواع پکینگ برج خنک کننده، است که از لایه های بند و میله های پلاستیکی تشکیل شده است که هنگام برخورد آب با آن، آب را به صورت قطرات بسیار ریز پخش می کند. هر چه تعداد و قطرات ریزتری را ایجاد نماید، سطح تماس و زمان بیشتری را بوجود می آورد. پکینگ اسپلش به طور سنتی از چوب ساخته می شود، ولی طراحی های جدید آن با جنس پی وی سی (PVC) و در انواع مختلفی ساخته می شود.

مطابق شکل بالا، در پکینگ اسپلش با ایجاد توالی برخورد آب با میله ها می توان زمان تماس میان آب و هوا را افزایش داد که موجب انتقال حرارت بیشتر خواهد شد و در نتیجه قطرات با ریزش به سمت پایین برخورد متعدد با میله ها فرصت خنک شدن پیدا می کنند.

به همین دلیل برخوردهای متوالی است که امکان تجمع رسوب در پکینگ اسپلش به کمترین حالت می رسد و در نهایت باعث می شود که این نوع پکینگ در مقابل آب با سختی بالا بسیار مقاوم و قابل اطمینان باشد.

در تولید برج خنک کننده که از پکینگ اسپلش بار و میله استفاده می کنند، با توجه به اینکه حرکت آب همواره به سمت پایین بوده و پکینگ اسپلش نیز در جهت افقی قرار گرفته، در این جهت هیچ گونه مقاومتی در مقابل جریان هوا ایجاد نمی کند.

بنابراین پکینگ اسپلش میله ای برج خنک کننده، بیشتر در قرار می گیرد که جریان هوا در آن به صورت افقی و جریان آب نیز به صورت عمودی می باشد.

باید به این نکته توجه کرد که این بارها و میله در پکینگ اسپلش به صورت تراز نصب شوند، زیرا در صورتی که میله ها تراز نباشند، آب به یک سمت جریان پیدا کرده و امکان قطره قطره شدن و انتقال حرارت نخواهد داشت.

هوا همیشه تمایل دارد از مناطقی عبور کند که کمترین مقاومت در مقابل جریان هوا ایجاد کند، پس توزیع آب نیز بایستی در تمام مراحل ریزش درون برج خنک کن به صورت یکنواخت صورت گیرد.

پکینگ برج خنک کننده اسپلش برای واحدهای صنعتی که آب بی کیفیت با سختی بالا دارند نیز مناسب است. وقتی آب به پکینگ اسپلش برخورد می کند، به صورت قطراتی درمی آید. بنابراین جایی برای جمع شدن رسوب و ذرات وجود ندارد، در نتیجه کیفیت پکینگ اسپلش در مواجهه با این نوع آب بی کیفیت ثابت می ماند.

انواع پکینگ اسپلش برج خنک کننده

مزایای پکینگ اسپلش برج خنک کننده

 • ایده آل برای آب بی کیفیت
 • عملکرد مطمین در مقابل رسوب و خرابی نازل ها
 • توزیع دوباره آب در طول ریزش
 • مناسب در صنایع مختلف
 • نگهداری آسان
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در دماهای بالا

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

یکی دیگر از انواع پکینگ برج خنک کننده، پکینگ فیلمی برج خنک کننده است که از بلوک ورق های پی وی سی کنار هم تشکیل شده است. این ورق ها می تواند دارای سطح صاف یا فرم داده شده باشد. این نوع پکینگ، لایه نازکی از آب بوجود می آورد که باعث ایجاد سطح گسترده میان آب و هوا شده و در نتیجه باعث خنک شدن آب می گردد.

این نوع پکینگ برای آب تمیز و با کیفیت بسیار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد، در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگی پکینگ خواهد شد. بنابراین استفاده از این نوع پکینگ برای آب های با سختی بالا توصیه نمی شود.

ورق های پکینگ برج خنک کننده فیلمی به صورت چین دار و زنبوری فرم داده می شوند تا در مسیر جریان هوا و آب اغتشاش ایجاد کرده و تماس بهتری برقرار کند. عمده پکینگ های فیلمی دارای فاصله ورق 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر هستند.

این فاصله در حالی که اجازه عبور هوا را می دهند، کمتر دچار گرفتگی می شود. با توجه به اینکه در هنگام حرکت آب به سمت پایین در پکینگ فیلمی هیچ نوع برخوردی و قطره قطره شدنی وجود ندارد، بنابراین توزیع آب قبل ریزش بروی پکینگ در نوع فیلمی بسیار مهم است و باید توزیع آب به صورت یکنواخت باشد. زیرا اگر قسمتی از پکینگ ها خشک بماند و آب بروی آن پاشیده نشود، موجب فرار هوا و کاهش خواهد شد.

اگر فاصله دو برگ پکینگ فیلمی کم باشد، نسبت به آب بی کیفیت حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگی می شود. جلبک ها، سختی ها و رسوب در بین دو ورق نشسته و موجب گرفتگی پکینگ خواهند شد. در نتیجه راندمان دستگاه افت کرده و حتی در مواردی هم مجبور به خاموش کردن سیستم و پاکسازی پکینگ ها خواهید شد.

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

به این دلیل که پکینگ فیلمی کولینگ تاور در یک ابعاد کوچک میزان سطح تماس بسیار گسترده ای را ایجاد می کند، بیشتر از پکینگ اسپلش مورد استفاده قرار می گیرد. پکینگ فیلمی هم در برج خنک کننده جریان متقاطع و هم در مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً نیمی از برج های خنک کننده جریان متقاطع و تقریبا تمام برج های خنک کننده جریان مخالف از پکینگ فیلمی استفاده می کنند.

انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی

پکینگ شانه تخم مرغی برج خنک کننده

پکینگ شانه تخم مرغی، از انواع پکینگ فیلم است که فرم ورق وکیوم شده آن به شکل شانه تخم مرغی بوده و با ورق PVC تولید و به بازار عرضه می گردد. پکینگ شانه تخم مرغی در برج های کراس فلو کاربرد داشته و برگه های وکیوم شده در نقاط برآمده (شانه تخم مرغی) برای ایجاد بلوک پکینگ به همدیگر می چسبند. میزان دمای قابل تحمل این پکینگ 55 درجه سانتیگراد است.

مزایای پکینگ فیلمی برج خنک کننده

 • راندمان بالا در ابعاد کوچک
 • نصب آسان
 • طراحی جریان مخالف و متقاطع
 • داشتن قطره گیر بروی خود
 • قابلیت ساخت در بلوک های مختلف

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پکینگ یا فیلم برج خنک کننده" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پکینگ یا فیلم برج خنک کننده"، کلیک کنید.